SEMO KAPUSTA NESKORÁ POUROVÁ 1SACOK

Hodnotenie:
Dostupnosť:
Skladom
0,69
Bez DPH 0,58

Kapusta patrí medzi tradičné českou zeleninu. Pod označením kapusta si väčšina z nás predstaví hlávkovú kapustu. Nemožno však opomenúť, že dnes konzumujeme tiež kapusta pekinskej a čínskej. Hlávková kapusta sa konzumuje ako v čerstvom stave (šaláty), tak aj tepelne upravenej alebo kyslej . V modernej výžive klesá konzum tepelne upraveného kapusta v prospech čerstvých šalátov. Hlávková kapusta sa svojím zložením nijako výrazne nelíši od ostatných druhov zeleniny. Deväť desatín hmotnosti čerstvého kapusta je nitrobunkové voda. Zvyšných 10% sušiny je tvorené sacharidy (5 g), vlákninou (3 g), bielkovinami (1,5 g), tuky, organickými kyselinami, minerálnymi látkami, stopovými prvkami a vitamínmi. Výsledná energetická hodnota kapusta je veľmi nízka a to len 20 - 25 kcal v 100 g. Rozdiely v zložení bieleho a červeného kapusty nie sú veľké. Kapusta obsahuje veľa rastlinných zlúčenín, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Za zmienku stojí napríklad sulforafan čo je látka, ktorá má potvrdené protinádorové účinky. Obsah vlákniny ďalej napomáha znižovať riziko nádorových ochorení predovšetkým potom zažívacieho traktu.Šťava z kapusty je osvedčeným prostriedkom pri liečbe vredov žalúdka a dvanástnika. Schopnosť liečiť narušenú sliznicu zažívacieho traktu prisudzujeme biotínu (predtým označovaný ako vitamín U), ktorého práve kapusta obsahuje zvýšené množstvo. Kapusta alebo šťava z neho vykazuje celý rad ďalších pozitívnych účinkov. Pôsobí antibakteriálne, uľahčuje vykašliavanie, napomáha pri tvorbe objemu stolice, je vhodné pri liečbe dny a žlčových kameňov. Vysoký obsah draslíka má za následok močopudné schopnosti kapusty. Celkovo je však kapusta veľmi vhodnou potravinou pre chorých s vysokým krvným tlakom a srdcovo cievnymi chorobami . Významný je obsah vitamínu C, obzvlášť v kyslej kapuste. Predovšetkým v zimných mesiacoch, kedy býva nedostatok čerstvej zeleniny, zohráva kapusta veľmi dôležitú úlohu pri saturácii organizmu ochrannými látkami. Hlávková kapusta vyžaduje úrodnej pôdy s dobrou zásobou živín a vysokú vododržností. Pre skoré odrody volíme ľahšie pôdy, pre kapustu neskoré a skladovateľné pôdy ťažšie, s pH v rozmedzí 6 - 7. Kapusta zaraďujeme do prvej trate. Skoré odrody pestujeme z predpestované sadby, neskoré môžeme vysievať tiež priamo na stanovište. V priebehu vegetácie zaisťujeme pravidelné zásobovanie vodou. Zberáme ručne, skladujeme pri teplote 1 - 2 ° C a vysokej vlhkosti vzduchu (95%).

Kapusta hlávková (Brassica oleracea L. convar. capitata (L) Alef.) - Pourovo neskoré

Obsah balenia 0,6 g (200 - 300 semien v 1 g, HTS 3 - 5 g) - ošetrené proti hubovým chorobám: ÁnoOdroda Pourovo neskoré je výnosná osvedčená odroda Produkuje veľké, guľovité, tmavo zelené hlávky Dorastajúca do hmotnosti 4 - 6 kg s fialovým nádychom vonkajších listov a stredným ojínením Sú pevné a dobre uzavreté.Z hustejšieho sponu narastajú menšie kvalitné hlávky na priamy konzum Odroda Pourovo neskoré je predovšetkým vhodná na krúhanie a priamy konzum Použitie aj na skladovanie Spôsob výsevu spôn 60 x 60 cm

Vegetačná doba 170 - 190 dní od výsevu do zberu

Prehľad doby výsevu, výsadby a zberu:výsev - apríl, máj výsadba - máj zber - október, november Skladovanie

Odroda Pourovo neskoré je vhodná na skladovanie.

Postup pri skladovaní hlávkovej kapusty

Hlávkovú kapustu zberáme starostlivo s niekoľkými vonkajšími krycími listami, aby sa hlávky nepokrčili. Pre skladovanie je optimálna teplota 1 až 2 ° C a vysoká vlhkosť vzduchu (95%). Ideálnym prostredím pre dlhšie skladovanie je chladný a dobre vetraný pivnica. Hlávková kapusta môžeme vedľa pivničných priestorov uskladniť aj v parenisku alebo zazimovací jame a to tak, že ho ukladáme s koreňovými balmi, ktoré zahrnieme krajín. Parenisko alebo jamu prikryjeme doskami a v prípade mrazov balíky lisované slamy, lístím alebo polystyrénovými doskami. Pred založením je však potrebné odlomiť veľké krajné listy. Takto uskladnené hlávková kapusta vydrží aj niekoľko mesiacov (záleží na danej odrode).

Po - PIA 08:00 - 18:00